Snad každý před svým domkem má kousek travnaté plochy. Nebo dokonce to není jen kousek, ale třeba i velké travnatá plocha, která připomíná louku se sem tam vysazeným ovocným stromkem. Jednou z nejběžnějších starostí je právě to, že několikrát do roka, obvykle po vydatnějších deštích, je nutné tyto plochy posekat. Jenže ne vždy je na to čas. Taková přerostlá tráva není nic oku lahodícího, a proto se zelené plochy snažíme držet v určitých mezích. Kromě tohoto estetického hlediska jsou zde ale další rizika, které s sebou vysoká tráva nese. S vysokou trávou se obvykle pojí také zvýšené riziko výskytu klíšťat. Každý rok se o jejich hrozbě mluví, ale stále se najdou lidé, kteří klíšťata podceňují.
Během roku mají klíšťat dva peaky výskytu, jeden na jaře a druhý na začátku podzimu. Mnohem jednodušší je si klíště přinést z vysoké než nízké trávy, kde klíšťata běžně vegetují. Mnoho se jich také nachází na listech stromů, takže se nedoporučuje ani třást nad sebou s větvemi. Dalším doporučením, které jistě každoročně slýcháváte, jsou dlouhé kalhoty i rukávy. Oblečení by mělo být převážně světlé barvy, jelikož na nich se dá klíště lépe odhalit, ještě před tím, než se zakousne. Repelenty jsou samozřejmostí. Pokud si už klíště z přírody přinesete. Je vhodné je šetrným způsobem vtáhnout. Odborníci se stále ještě nedohodli, jestli je lepší klíště vytočit nebo ho vytáhnout pomocí pinzety.
Po vytáhnutí je nejlepší místo vydezinfikovat a pak ho ještě několik dní kontrolovat, jestli se zde náhodou nevytváří světle červená skvrna, která by mohla signalizovat začátek boreliózy. Kvůli všem těmto rizikům je lepší si s vysokou trávou poradit hned, jak doroste do určité výšky. I když na sečení sami čas nemáte, můžete si poměrně jednoduše najmout firmu, která to pro Vás udělá. Sekání vysoké trávy cena nebývá nijak vysoká a již teď je jistě, že se Vám tato částka jednou vrátí.